V snahe vylepšiť nanovodiče pre bežné zdroje energie, ktoré mali vďaka použitiu zlata a špeciálneho gélu zabezpečiť lepšiu pevnosť a  dlhšiu životnosť batérie, vytvoril výskum novú batériu z nanodrôtov, ktorá bez opotrebovania vydrží stovky tisíc nabití. No nie je to úžasné?

baterie

Náhodné objavy sú záhadné veci
Každá z  dostupných batérií v spotrebných elektronických zariadeniach dokáže plnohodnotne slúžiť iba obmedzený čas. Pri priemerne kvalitnej elektronike sú to približne dva roky, u telefónov často aj kratšie. Problémom je neustále nabíjanie a vybíjanie klasickej lítiovo-iónovej baterky, ktorým sa zhoršujú jej vlastnosti. Nanodrôty sú vysoko vodivé a majú veľkú plochu pre ukladanie a prenos elektrónov. Napriek tomu sú niekoľko tisíckrát tenšie ako ľudský vlas. Ich nevýhodou je, že sú veľmi krehké, lámavé a opakované nabíjanie a vybíjanie neznášajú najlepšie. V klasických lítium-iónových batériách sa preto nanodrôty zväčšujú a praskajú.

Žena, ktorá je matkou výskumu sa volá Mya Le Thai a pokryla povrch zlatých nanodrôtov oxidom manganičitým a obalila ich elektrolytickým gélom podobným plexisklu. Nanokáble tak zostali chránené a nelámali sa. Počas trojmesačného testovania však takto upravená batéria nečakane zvládla 200 000 nabíjacích cyklov, pričom nestratila takmer nič zo svojej kapacity. Nanovlákna navyše vôbec nepraskali. Waw!

akumulátor

Musia však nájsť náhradu zlata
Podľa odhadov výskumu by baterka mohla vydržať v notebooku, či v telefóne zhruba 400 rokov. Bežnú batériu by vyčerpalo asi 5000 až 7000 nabíjacích cyklov. Nie je zatiaľ jasné, kedy sa dlhotrvácna batéria dostane na spotrebiteľský trh. Vedci si totiž stále nie sú istí, prečo vytvorili z kombinácie gélu a zlatých drôtov „super batériu“. Podľa jej vývojárov tiež musia najskôr nájsť vhodnú náhradu za zlato, ktoré je veľmi drahé.