Cukor už od nepamäti predstavuje významného pomocníka v domácnosti každého z nás. Aj keď za prvé prírodné sladidlo možno považovať med, práve používanie cukru v domácnosti sa postupom času skutočne osvedčilo. Nezáleží pritom na tom, či sa jedná o cukor kryštálový, trstinový cukor alebo ten hnedý. Rovnako tiež nezáleží na tom, či sa jedná o cukor práškový alebo kockový. Cukor sa stal dôležitou súčasťou našich domovov.

třtinový cukr

 

Trstinový cukor a varenie

 

Hneď na začiatku je treba spomenúť fakt, že trstinový cukor predstavuje nástupcu toho klasického, rafinového bieleho cukru. Aj keď nemožno tvrdiť, že trstinový cukor už dokázal biely cukor a jeho spotrebu v jednotlivých domácnostiach nahradiť, faktom však ostáva to, že v posledných rokoch môžme sledovať prudký nárast využívania práve trstinového cukru v domácnostiach. V prípade varenia sa trstinový cukor používa pri výrobe sladkých jedál, kde nahrádza klasický biely cukor. Oproti bielemu cukru je o niečo zdravší – pri jeho výrobe a spracovaní si dokáže zachovať vysoký podiel vitamínov a minerálov. Používanie trstinového cukru je bežné pri výrobe buchiet, pudingov či palaciniek. Slúži tiež ako výborný pomocník pri dochuchovaní jedál. Dokonale osladí pokrmy, ktoré sú charakteristické svojou kyslou príchuťou – napríklad rôzne omáčky, ako paradajková. Práve paradajky predstavujú potravinu, ktorá v spojení s trstinovým cukrom dokáže rôznym pokrmom privodiť ich klasickú príchuť. Trstinový cukor sa tiež používa aj pri výrobe presnidávok, zaváranín či rôznych lekvárov.

 

Trstinový cukor a pečenie

 

Cukor predstavuje základný prvok, ktorý sa pri pečení používa. Existuje len skutočne málo receptov na zákusky, ktoré nepozostávajú práve z cukru. Pomocou niektorých receptov upečieme koláče sladké viac, pomocou iných zase tie, ktoré až tak sladké nie sú. Trstinový cukor sa používa tak pri výrobe cesta, ako aj pri výrobe plnky či polevy. Nezáleží pritom na tom, či sa jedná o koláč pečený alebo nepečený, nájdeme ho v každom recepte. Je len a len na nás, aké množstvo cukru sa pri výrobe koláčov a zákuskov rozhodneme použiť.

hnědý cukr

 

Trstinový cukor a iné domáce práce

 

Cukor sa osvedčil ako výborný pomocník nielen pri varení či pečení, ale aj pri vykonávaní rôznych domácich prác. Je výrobným pomocníkom pri odstraňovaní škvŕn z textilu či ako lapač múch a ôs. Okrem toho pomáha čerstvému pečivu udržať ho najčerstvejšie čo najdlhšie. Ak aj vás zaujíma problematika trstinového cukru, navštívte stránku www.korunnycukor.sk, kde sa dozviete viac.