Pokiaľ nemáte žiaden vzťah k pestovaniu zeleniny, asi si myslíte že skleník je pre vás úplnou zbytočnosťou. Opak je však pravdou. Do skleníka si totižto môžete zasadiť aj bylinky a kvety. Ľudia sa domnievajú, že postavením skleníka a zasadením semienok sa starosti končia. Sú však na omyle. O skleník je potrebné sa pravidelne starať. Je dôležité, aby náš skleník mal primeraný počet okien a dostatočne veľké dvere. Prínos pestovania zeleniny v skleníku je neporovnateľný s pestovaním na poli. Predlžuje sa tým obdobie pestovania. Okrem predĺženia pestovateľského obdobia sú plody zvyčajne väčšie, chutnejšie a šťavnatejšie. Vietor nič nepoláme, dážď nič nepremočí.

palma

Skleník by mal byť umiestnený na slnečnom mieste. Po noci sú rastliny zarosené a preto je dobré, keď nám do skleníka čím skôr začne svietiť slnko. Rastlinky sa skoro usušia a po studenej noci sa skoršie prehreje aj vzduch na optimálnu teplotu. Týmto spôsobom preventívne zamedzujeme tvorbe plesní.

Každý pestovateľ môže mať inú predstavu o svojej výsadbe. Ale rady by mali v zásade smerovať od juhu na sever. Dozadu sadíme vyššie, vyvinutejšie sadenice a smerom dopredu čiže k juhu sadíme menšie zaostalejšie.

Lepšie výsledky dosiahneme v skleníkoch vyšších a kratších ako v dlhých, nízkych a úzkych tuneloch. V dnešnej modernej dobe si vieme mnohými prostriedkami uľahčiť a zjednodušiť starostlivosť o skleník. Bežnými sa stávajú automatické otvárače, kvapôčková závlaha, alebo netkané textílie zabraňujúce rastu buriny. Bočné okno zlepšuje cirkulácie vzduchu v skleníku. Sú lepšie šikmé, alebo kolmé bočné steny skleníka.

orchidej

Aktívna vrstva úrodnej zeme je v skleníku hlbšia ako vonku. To preto, že rastliny v skleníku dosahujú väčšie rozmery ako vonku. Preto aj podzemné časti rastlín – korene sú oveľa mohutnejšie. Používaním nekvalitných hnojív vzniká najznámejší efekt zasoľovanie. Chráňme sa preto pred hnojivami ako je draselná soľ a inými prípravkami v ktorých v zložení nájdeme soľ, chlór, chlorid a podobne. Zasoľovanie vzniká aj polievaním tvrdou vodou zo studní. Studničná voda mení aj pôdnu reakciu na zásaditú. Naopak dažďová voda pôdu prekysľuje.
Veľa šťastia.

Výstavba skleníka
Share