Prečo sú vlastne led svetlá populárne?

Ako svietite vy? Toto je v súčasnosti pomerne vecná otázka, keďže je to už niekoľko rokov odvtedy, ako boli z európskeho trhu vyradené klasické žiarovky. Led žiarovky e14 Led Produkt ako aj tie s inými závitmi sú však svojim výzorom prakticky totožné. Na prvý pohľad, respektíve z hľadiska dizajnu tak možno ani veľký rozdiel nevidíme. Ale ten rozdiel tu je! Predovšetkým ak porovnáme vlastnosti starých žiaroviek s tými, čo používajú technológiu LED.

žiarovka, obloha

Light Emitting Diode je technológia osvetlenia, ktorá za zdroj žiarenia využíva svetlo emitujúce diódy. To má za následok úsporné vlastnosti a vyššiu životnosť svetiel a okrem toho ich spoľahlivý chod aj pri dlhodobom používaní. V prípade žiaroviek „ledky“ neobsahujú ortuť, sú ekologické a takmer zo 100% recyklovateľné.

Faktorom ich súčasného širokého zastúpenia na trhu sú preto aj ekologické vlastnosti, pod ktoré sa nepodpisuje len indispozícia škodlivej ortuti, ale tiež ich spomenutá dlhá životnosť. To v realite znamená, že „ledky“ nám vydržia niekoľko rokov bez toho, aby sme museli neustále kupovať nové a tie staré hádzať do koša tak, ako sme boli zvyknutí pri starých žiarovkách. Moderná žiarovka, čo za zdroj svetla využíva svetlo emitujúce diódy má odhadom životnosť žiarenia až 50 000 hodín.

  • V porovnaní s tou starou je až o 90 % efektívnejšia z hľadiska pravidelnej úspory za elektrickú energiu.

žiarovka, svieteni

Práve úsporné vlastnosti sú hlavným dôvodom ich popularity u bežných spotrebiteľov. Najmä pri predstave, ak s nimi máme v pláne svietiť niekoľko rokov a využívať ich vo viacerých miestnostiach. Ich chod spotrebuje väčšinu energií do svetla. Veľká časť teda nejde do tepelných vlastností tak, ako sme boli zvyknutí kedysi. Samotné rozžiarenie aj svietenie je šetrné k elektrickej energii.

  • Vyberať vhodnú led žiarovku môžete predovšetkým na základe teploty farby udávanej v Kelvinoch.