Koniec „lacnej pracovnej“ sily v SR?

Každý z nás chce mať čo najvyššiu výplatu. Pre hrubšiu peňaženku necháme za sebou náš kraj, niekedy aj našu krajinu. Minulý rok však mzdy rástli priaznivo.
 
 Hodinová mzda na Slovensku poskočila medziročne okolo 7,2 %. V EÚ priemerne o 2,3 %.
Vyšší rast nám zabezpečil hlavne zvýšenie príplatkov, napríklad za sviatky, nočné, víkendy… Ale aj vyššie minimálne mzdy.

továrna
 
V Eurostatu sme sa tak dostali až na ôsmu priečku spomedzi členských štátov.
 
Hoci našej ekonomiky sa darí, stále zaostáva za západnej Európy. Práve preto k nám presťahujú výrobné, ale aj administratívne sektory, hlavne medzinárodné spoločnosti. Najviac sa darilo platom v oblasti automobilky a IT. Analytik očakáva aj v tomto roku rast miezd, minimálne o 5 %. Ťahúňom bude podľa nich zrejme automobilový sektor.
 
U západných susedov, kam vyvážame väčšinu výrobkov, sa už začína ekonomika spomaľovať, preto zrejme bude aj u nás.
 
Mzdy rástli najviac v Rumunsku, kde hodinová cena práce stúpla o viac ako 13 percent. O desatiny viac šla hore aj v Lotyšsku, Portugalsku a Litve.
 
Viac ako Slováci si polepšili v susednom Česku a Maďarsku. Spomedzi krajín V4 za nami zaostáva len Poľsko.
 
Analytička Poštovej banky tvrdí, že k rastu platov došlo aj vďaka zvýšeniu nemzdových položiek. Údaje nášho Štatistického úradu hovorí: priemerná nominálna mzda na Slovensku vlani dosiahol 1 013 eur.
 
špáz

V posledných troch mesiacoch 2018 kleslo rast na 5,8 percenta. Na svedomí to má pokles vyvážania do zahraničia, viedlo k pomalšiemu rastu HDP v poslednom kvartáli minulého roka, hovorila analytička Slovenskej pošty. Napriek spomaleniu naša ekonomika na konci minulého roka dosiahol slušný rast HDP 3,6 percenta. Ďalej dodala, že aj tento rok
očakáva rast, avšak menej ako minulý rok. Na svedomí to má mať vyššia inflácia.
 
Analytik J&T Banky vysvetľuje, že rast ovplyvňuje previs dopytu po práci nad ponukou.
 
Český analytik hovorí, že čaká nás osud Nemecka.
 
Rôzne názory, rôzny uhol pohľadu. Niektoré analytici očakávajú viac druhý zas menej. Predvídať sa nedá istotou. Avšak jedno je isté, tento rok ešte rast platov vydrží.