Vedľa Raspbianu je Pixel druhý oficiálny operačný systém pre mikropočítače Raspberry Pi, určený predovšetkým menej skúseným užívateľom, ktorí sú zvyknutí na Windows či MacOS. Pozrime sa teda ako si Pixel pre Raspberry Pi stiahnuť, nainštalovať a používať. Budete potrebovať iba Váš Raspberry Pi a pokiaľ možno čo najrýchlejšiu micro SD kartu s kapacitou aspoň 8 GB.
 mikrokontrolér v ruce
Stiahnutie a inštalácia
–        Aktuálnu verziu operačného systému Pixel nájdete online na webe rasperrypi.org/downloads/rasbian pod označením Rasbian Jessie with Pixel. Je potrebné si stiahnuť inštalačné dáta v podobe ZIP archívu a následne dáta rozbaľte do ľubovoľnej zložky. Potom vložte do čítačky pripojenej k počítaču micro SD kartu. Ďalej budete potrebovať a spustiť program Win32 Disk Imager, ktorý nájdete na sourceforge.net/projects/win32diskimager. Ďalej ako Image file vyberte stiahnutý, rozbalený súbor s koncovkou IMG a ako Device micro SD kartu. Po kliknutí na tlačidlo Write Win32 Disk Imager sa zapíšu dáta operačného systému Pixel na pamäťovú kartu.
 
Spustenie
–        Vložte Vašu pripravenú kartu micro SD do mikropočítače Raspberry Pi, pripojte klávesnicu, myš, sieťový a HDMI kábel a pripojte napájanie. Pixel nabootuje za niekoľko málo okamihov. Privíta Vás následne pracovná plocha s hlavnou ponukou, obdobná ponuke Štart a základná sada predinštalovaných aplikácií.
 open hardware
Nastavenie
–        Veľmi ľahko sa pripojíte následne k domácej sieti wi-fi, ktoré urobíte po kliknutí na ikonu s dvoma modrými šípkami vpravo hore. Z ponuky len zvolíte požadovanú sieť a potom zadáte heslo pre pripojenie. Ďalej možno v ponuke upraviť vzhľad Vašej pracovnej plochy.
 
Aplikácia
–        Operačný systém Pixel je vybavený internetovým prehliadačom Chromium, e-mailovým klientom Claws Mail alebo súborom kancelárskych aplikácií Libre-Office. Nechýba ani aplikácia na prehliadanie PDF dokumentov, prehliadač fotografií a obrázkov, kalkulačka a správca súborov. S touto základnou výbavou poslúži Raspberry Pi s operačným systémom Pixel ako jednoduchý počítač pre surfovanie na internete a prácu s e-maily.