Podľa výpovede niektorých učiteliek, bohužiaľ pribúda detí, ktorým vlastne nerozumiete. Sú im tri roky a ich reč je taká nijaká alebo majú dokonca svoju vlastnú. Viac než slovami sa tak dorozumievajú pomocou zvukov.
Preto je pre väčšinu škôlok potrebné mať vlastného logopéda, ktorý vie, ako s takými deťmi pracovať. O tom, či je k dispozícii, sa pri vašom rozhodovaní ľahko dozviete. Stačí sa len pozrieť na webové stránky vami vybranej inštitúcie. Podobnú službu nájdete napríklad aj u tohto centra http://tulipanik.sk/.

písmenka

A prečo majú vlastne naše deti také ťažkosti s rečou?

Je to veľmi jednoduché. Máme na ne málo času. Doma sa všeobecne málo hovorí, skôr je zapnutá televízia alebo rádio a tá s nimi komunikovať nedokáže. Hračky majú svoje zvuky a tak je vlastne nič nenúti k tomu, aby sa nejako prejavovali. Navyše už ani čítanie rozprávok nie je vôbec v obľube. Pritom je tak dôležité rozvíjať fantáziu našich najmenších, ktorá potom pomáha aj pri samotnej reči.

Školská logopédia v praxi

Skúsená škôlka má špecializovaného pracovníka, ktorý osloví rodičov hneď pri nástupe nového žiačika a vďaka krátkemu pohovoru zistí, či práve vaše dieťa nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Predtým sa začínalo s nápravou reči až v piatich rokoch, teda tesne pred nástupom do prvej triedy, dnes už je trend úplne iný. Čím skôr, tým lepšie! Navyše sa váš potomok nebude cítiť menejcenný a zdvihne sa mu sebavedomie. Logopéd pomáha u dieťaťa rozvíjať trpezlivosť, motoriku alebo hovoridlá. Obvykle ide o sykavky, prípadne o mäkčenie hlások T, D alebo o L. V poslednej dobe sa objavuje zlá výslovnosť hlásky K, u predškolákov je to klasické R.

čísla

Úloha číslo jeden: zaujať rodičia

Aby dieťa mohlo pokročiť vo výučbe správnej reči, je potrebné, aby trénovali aj doma. A tu sú veľmi dôležití rodičia a ich motivácie. Je to beh na dlhú trať a zo začiatku musíme počítať s radom neúspechov nášho potomka, časom sa to ale zlepší. Takže treba trpezlivosť a zase trpezlivosť.
Úplne ideálny variant je, keď sú podobné cvičenia zariadené do režimu dňa. Nie nadarmo hovoril už Ján Amos Komenský, známe škola hrou …. platí to aj dnes.

3.7
04