Technológia budúcnosti – nástup vodíkom poháňaných áut?

Porovnávanie pohonu na vodík, štandardný benzín, naftu a elektrinu ukážu jednoznačný výsledok. Podľa úplného zúčtovania priemerov vyplýva, že elektrické vozidlá zvíťazili v celkovej efektívnosti.
 
Nová britská štúdia Transport & Environment (T&E) analyzoval existujúce druhy motorov, vychádzajúc zo všetkých obnoviteľných zdrojov energie. Ako sú nabíjanie elektrinou,  spaľovanie benzínu alebo vodíka.

auta
           
Výsledky testov vykonané podľa Fischer-Tropsch procesu:
 Elektrické vozidlá s celkovým stupňom účinnosti 73% zvíťazili. V porovnaní zaostávajú vozidlá s vodíkovými palivovými článkami  22% využitím, na chvoste ostali klasické spaľovacie motory len 13% využitím vyprodukovanej energie.
 
Samozrejme, je tu veľa detailov, ktoré je potrebné zohľadniť.
T&E napríklad uvádza, že vozidlá na fosílne palivá strácajú 70% energie kvôli neefektívnym motorom.
Taktiež mieru účinnosti ovplyvňuje priemer kolies.
 
To však je len priemer. Toyota urobila veľký krok, keď vyhlásil, že jeho najnovší Prius má 40% tepelnú účinnosť, čo znamená 60% straty energie namiesto 70%.
 
Vzhľadom na umiestnenie podľa spoločnosti T & E je vysoký predpoklad, že čísla vychádzajú zo štúdie o európskej elektrickej rozvodnej sieti a číslach európskych MPG. Zvláštne je, že zatiaľ nemôžeme nájsť pôvodnú správu T&E na potvrdenie tohto odhadu.
 
Britská spoločnosť Transport & Environment hovorí, že elektromobily sú najúčinnejšie. .
Keď si pozrieme na podobné porovnanie elektromobilov a hybridov v USA, nájdeme mnoho rozdielov v rámci regiónov. Nehovoriac o vybavenie pri konkrétnych vozidlách.
 
Pri výbere ideálneho vozidla sa oplatí sumarizovať náklady na údržbu, výdavky na prevádzku.
Je jasné, že elektromobil nepotrebuje toľko spotrebných súčiastok ako auto so spaľovacím motorom.

audi
 
Elektrický automobil pred jazdou nepotrebuje zahriatie motora, ihneď môžete vyraziť na cestu.
 
Dokonca tieto autá vám uľahčia ranný štart, pretože bez použitia škrabky, pomocou ohrevu rozpustia ľad či sneh na sklách. Ohrieva aj pneumatiky a interiér ihneď.
 
Je to na vás ako sa rozhodnete. No vozidlá s elektrickým pohonom vás nesklamú.