Doprajte svojmu autu aludisky

Dnešní motoristi a konkrétne majitelia áut už možno poznajú hlavné prednosti hliníkových diskov, najmä v porovnaní s tými plechovými (oceľovými). A z tohto hľadiska nás asi všetkých napadne hlavne to najznámejšie tvrdenie, že hliníkové disky sú oveľa krajšie a estetickejšie, stačí sa pozrieť na produkty sparco.

Auto, koleso, cesta

Pozornosť by sme ale mali v tomto článku venovať aj tomu, že disky zo zliatin hliníka (alebo aludisky či elektróny) prinášajú vodičom aj iné vlastnosti, než len na oko atraktívny dizajn. A k týmto vlastnostiam môžeme zaradiť napríklad nižšiu spotreba paliva, menšie opotrebovávanie súčiastok, ľahšiu údržbu a v neposlednom rade lepšie jazdné vlastnosti.

  • Tieto oceniteľné vlastnosti sú dosiahnuté kvôli nízkej hmotnosti týchto aludiskov (v porovnaní s priemernou hmotnosťou plechových diskov).

Teda v spojitosti s elektrónmi sú známe hlavne tieto prednosti- vyššia estetika, praktické výhody a sympatické jazdné vlastnosti.

Koleso od auta

V prípade atraktívneho dizajnu elektrónov je to ich oceniteľná stránka napríklad v prípade, ak ste majiteľom luxusnejšieho alebo novšieho vozidla a s prezutím diskov nechcete túto estetickú triedu nijakým spôsobom znížiť. Ba priamo naopak, dopriať vozidlu z estetického hľadiska dokonca ešte vyšší štandard.

  • S plechovými diskami by ste v takomto prípade zrejme dosiahli skôr efekt opačný.

Teraz sa zas pozrime na oceniteľné stránky, ktoré sú spôsobené nízkou hmotnosťou elektrónov. Ako sa to prejaví v realite?

Zoberme si teda to, ako sa to prejaví na jazdných vlastnostiach- nižšia záťaž je citeľná hlavne pri brzdení alebo zabáčaní. Všeobecne sa vraví hlavne o kratšej brzdnej dráhe, zároveň tak môžeme vravieť aj o vyššej bezpečnosti. Pri jazde je tiež cítiť zvýšený komfort.

Dobrou správou je tiež menšia spotreba paliva kvôli nižšiemu valivému odporu. A tiež napríklad znížené opotrebovanie pneumatík.