Pokiaľ obľubujete japonskú kultúru a všetko čo sa toho týka; od klasických Japonských dejín až po jeho modernú stránku či anime, a obľubujete byť v dave ľudí výrazní, pestrofarebný štýl Harajuku môže byť pre vás príjemnou zmenou. Tento štýl však nie je pre každého!

ulice

Čo je vlastne Harajuku?  Harajuku je veľmi ľahko rozlíšiteľný štýl obliekania sa, ktorý má pôvod v hlavnom meste Japonska- Tokiu, presnejšie časti Harajuku. Tento štýl nevznikol dávno, práve naopak, patrí k relatívne novým veciam, ktoré môžeme v tejto mestskej časti nájsť. Chtiac-nechtiac ho založili študenti, ktorí začali experimentovať s mixovaním moderného oblečenia a tradičných japonských kimon či iných doplnkov ktoré k sebe na prvý pohľad vôbec nepasujú.

Ako docieliť Harajuku „look“? Nie, na to aby ste sa obliekali v tomto štýle nepotrebujete nutne žiadne špecializované obchody. Aj keď samozrejme v dnešnej dobe už existujú, Harajuku je hlavne o experimentovaní a preháňaní. Nikto kto sa takto oblieka nenasleduje žiadne presné príklady toho, ako má vyzerať, aj keď väčšinou sú preferované pastelové farby všetkých možných odtieňov. Na docielenie tohto výzoru si na seba môžete proste obliecť hocičo čo je rôznofarebné a púta pozornosť. Obľubované zvyknú byť nespočetné množstvá vrstiev farebných tričiek, sukní (alebo pančúch a nohavíc), a sponiek vo vlasoch, ktoré sú mnoho krát rovnako farebné ako oblečenie samotné. Outfity sú taktiež mnohokrát podobné tým, čo nájdeme v japonských anime seriáloch, preto je možné inšpiráciu nabrať aj odtiaľ.

body

Kde presne môžem takéto oblečenie nájsť?  Hocikde. V každom obchode je vždy mnoho farebných vecí za najrozličnejšie ceny a tak je výber konkrétnych kusov na doladenie looku už len na osobných preferenciách kupujúceho. Špecificky Harajuku designované kusy oblečenia samozrejme je možné nájsť v rôznych internetových obchodoch, no rovnako dobre vyzerajú aj vlastnoručne vyrobené kusy- napríklad pestrofarebne batikované kusy. Extravagancie sa v tomto prípade netreba báť, mnoho ľudí na seba toho dá najviac ako sa dá (hlavne čo sa týka vlasových doplnkov).

Čo keď to robím zle?  Harajuku naozaj nie je niečo, čo je presne definované a tak vlastne neexistuje možnosť ako sa takto obliekať zle. Naozaj ide o to, aby sa vám osobne váš Harajuku outfit páčil, nie aby sa páčil ostatným, pretože ako už bolo spomenuté, nie každému sa tento look pozdáva. Ak vás ale zaujal, netreba váhať a aspoň si ho vyskúšať, zohnať tieto veci vôbec nie je ťažkéJ!