Nákupy, nákupy a samé nákupy. Obchodní predajcovia nás dennodenne lákajú na ďalšie a ďalšie zľavy. Dostávame rôzne nákupné poukážky, ktoré nám ušetria minimum eur, no im pomôžu zarobiť onoho viac. Nechávame sa nalákať na primitívne zľavy a minieme pritom omnoho viac ako plánujeme. Usmiate predavačky, príjemná hudba, jemný chlad, ktorý nám vynikajúco padne v týchto letných horúčavách. Toto všetko vplýva na našu psychiku a pomáha nám mať skvelý pocit z nákupov a tak míňame viac a viac. Ako teda správne a ekonomicky nakupovať a predísť zbytočnému utrácaniu?

cena

1.     Zoznam
Nie je to preto, že by sme zabúdali. Do zoznamu si treba napísať naozaj všetko čo potrebujeme kúpiť. Keď už tento zoznam máme treba sa ho aj držať a to naozaj držať. Má nás usmerniť pred zbytočným utrácaním na to, čo nepotrebujeme. Je samozrejmosť, že ak idú s nami na nákup aj najmladší členovia našej rodiny treba rátať s tým, že si za to vypýta nejakú tu maličkosť. To nie je nič zlé ani zbytočné. Netreba to však preháňať.

2.     Koniec prechádzkam po obchode
Aj vy milujete prechádzky medzi regálmi?  Nekonečné dlhé a preplnené regále, ktoré nás lákajú svojou farebnosťou a keď pri nich vidíme žltú cenovku, no kto by im odolal? Preto si určme smer a riaďme sa opäť podľa zoznamu. Nemusíme šprintovať po supermarkete ale ani sa zbytočne prechádzať a rozmýšľať čo ešte by sme si kúpili.

3.     Hladný  na nákup?
Hovorí sa, že ak ideme hladní na nákup chutí nám všetko a nakúpime kopu zbytočností. Je to mýtus? Nie. Sme ľudia a sme ako každá iná zver tu na tejto planéte. Máme potreby. A jednou potrebou je aj prijímanie jedla. Ak ho má teda telo nedostatok a odrazu mozog dostane signál, že v okolí sa nachádzajú masy jedla. Je naozaj zle. Veď nie nadarmo sa hovorí: „Ak si hladný zješ všetko.“

seznam

4.     3+1 zdarma
Tento trik sa využíva veľmi často. Netvrdím, že sa takto nedá ušetriť. Verím že ceny výrobkov, ktoré nakupujete dobre poznáte, a tak ak si tieto ceny v hlavičke rýchlo prepočítate hneď zistíte, či sa táto akcia oplatí. V mnohých prípadoch je to, žiaľ, len malé minimum, ktoré takto ušetríme.