Kyselina citrónová a soľ v domácnosti


Čistý, útulný a voňavý domov je útočiskom pred mnohými životnými problémami. Avšak príjemné prostredie vyžaduje každodennú starostlivosť. Na trhu je dostupný takmer nekonečný počet prípravkov na čistenie, umývanie, leštenie a mnohé iné veci. Parfémované roztoky a prášky vo farebných obaloch vyzerajú skutočne veľmi lákavo, no veľmi ľahko sa môže stať, že si kúpite len predražený obal plný výplne bez účinku, zatiaľ čo aktívna látka je v zložení zastúpená len minimálne a rovnaký efekt môžete dosiahnuť oveľa lacnejšie. Kyselina citrónová a soľ sú neoceniteľné nielen v kuchyni ako dochucovadlo a súčasť konzervantov, ale aj ako efektívne čistiace prostriedky
 
citron

Soľ
 
Pôsobí dezinfekčne a efektívne absorbuje vlhkosť, čím bráni splesneniu kútov, zásuviek a skríň. V podobne nahriateho vankúša sa určite osvedčí pri liečbe zápalov v tele, alebo pri vyhrievaní stuhnutých svalov.
Zmiešaná s trochou oleja tvorí aj dokonalý a lacný peeling na tvár. Môžete ho obohatiť o mletú kávu, alebo esenciálne oleje a vaše každodenná starostlivosť o pleť je zaistená

solnička
 
Kyselina citrónová
 
Je postrachom vodného kameňa a šmúh. Tradične sa na odstránenie povlaku v kanviciach a čajníkoch používal ocot. V mnohých domácnostiach stále má svoje zastúpenie, no kyselina citrónová má rovnaké účinky, mínus povestný nepríjemný pach octu. Lyžica kyseliny rozpustená v dvoch litroch vody je ideálna aj na umývanie okien, keďže neutralizuje šmuhy.
Tento nenápadný biely prášok je aj súčasťou prípravkou na odvápnenie práčok, či umývačiek riadu. Rozpustite dve lyžice v pohári vody, nalejte do dávkovaču v práčke, alebo kyselinu nasypte do umývačky, spusťte program s vysokou teplotou a budete prekvapení výsledkami. Stačí jedno balenie kyseliny citrónovej, ktoré stojí pár centov a v domácnosti môžete vyriešiť mnohé problémy, na ktoré by ste inak minuli oveľa viac.