Saunovanie má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. Fyzicky nie je nič viac oživujúce než hlboký, zdravý pot. Napätie sa stráca. Svaly sa uvoľňujú. Mentálne sa uvoľníme, ožijeme a sme pripravení na to, čo môže deň priniesť.
 
Stačí niekoľko minút denne, aby ste sa cítili lepšie. Odozva tela na jemné, pretrvávajúce teplo je dobre zdokumentovaná a osvedčená denne ľuďmi po celom svete. Preto čoraz viac lekárov odporúča očisťujúce výhody sauny.

sauna
 
Sauna uvoľňuje stres
Nie je prekvapujúce, že ľudia využívajúci saunu uvádzajú zníženie stresu ako prvú výhodu využívania sauny. Lekárske štúdie často ukazujú, že stres v každodennom živote môže negatívne ovplyvniť naše zdravie. Veľká väčšina ochorení (napr.  srdcové ochorenia) je v skutočnosti aspoň čiastočne spojená so stresom. Teplý kúpeľ v saune prináša niekoľko spôsobov potlačenia stresu. Je to teplé, tiché miesto bez akýchkoľvek rozptýlení z vonkajšej strany. Teplo zo sauny uvoľňuje telesné svaly, zlepšuje cirkuláciu a stimuluje uvoľňovanie endorfínov. Endorfíny sú celkom prirodzené „dobré“ chemické látky a ich uvoľnenie poskytuje naozaj nádherné pocity.

sauny
 
Sauna uvoľňuje svaly a upokojuje bolesti v kĺboch a svaloch
Endorfíny môžu mať mierny, príjemný upokojujúci účinok a schopnosť minimalizovať bolesť pri artritíde a bolesti svalov iných, napríklad z intenzívneho fyzického tréningu. Teplota tela tiež stúpa dôsledkom tepla sauny, to spôsobuje rozšírenie krvných ciev, čím sa zlepšuje krvný obeh. Tento zvýšený krvný prietok zasa urýchľuje proces prirodzeného hojenia tela prostredníctvom upokojenia bolesti, urýchlenia hojenia malých modrín alebo rezov. Po športovaní použite tepelnú alebo parnú saunu na podporu svalovej relaxácie tým, že pomôžete znížiť svalové napätie a eliminovať kyselinu mliečnu alebo iné toxíny.

finská sauna
 
Ďalšími pozitívnymi účinkami sauny je vyčistenie pleti, spaľovanie kalórií, vypotenie toxínov, pomoc k lepšiemu spánku.