Spadnutie do víru online sveta


Poznáme to asi všetci, okrem pár výnimiek, ktoré doma nemajú ešte zavedený internet. Sadnete si k počítaču len na pár minút, aby ste si pozreli recept na koláč. Automaticky sa vám zapne facebook. Uvidíte novú fotku vašej najlepšej kamarátky s novým frajerom. Hneď jej musíte napísať, ako je to možné, že vám o tom nič nepovedala. Píšete si, pozeráte ďalšie nové fotky svojich priateľov. Kamoška sa odhlási, ale vy si už čítate články o najnovších udalostiach vo svete. Zazvoní telefón a vy sa pozriete na telefón. Ups. 3 hodinky ubehli a vy ste stále nič nespravili. Postavíte sa, idete do kuchyne a vtom si spomeniete na ten koláč. No nič, dnes to už nestíham.

sociální sítě

Spoznávate sa v tom? Ja sčasti áno. Môžem sa priznať, že zopár ráz sa mi to naozaj stalo. Vlastne aj dnes.
Prokrastinácia. Tak sa to nazýva. Odkladanie povinností na neskôr. Ale my ich vlastne neodkladáme, len na ne zabudneme v momente, keď vidíme usmiate tváre našich kamošov, známych a kolegov na facebooku. Rozmýšľame ako sa majú skvele. Oveľa lepšie než my samy.

Ako proti tomu bojovať?

Sú na to len dva jednoduché kroky:
Prvým krokom je uvedomenie si, že máte naozaj problém.
Potom už budete schopní aj konať. No keď si budete svoje správanie pred sebou neustále obraňovať, tak to nedopadne dobre. Niekto by vám mal otvoriť oči.
Druhým krokom je zapínať počítač len v prípade, keď naozaj niečo súrne potrebujete.

domácí pc

Vstanete a zapnete počítač. Prídete domov a zapnete počítač. Automaticky. Skúste si to uvedomiť a ovplyvniť svoje konanie. Ak nepotrebujete niečo súrne vybavovať, odoslať nejaké platby alebo odpísať recept na koláč, objednať vianočný darček, nezapínajte ho. Priateľa, rodinu máte predsa doma. Čas strávený s nimi vám dá oveľa viac ako čas na internete.
Keď toto zvládnete môžete si povedať, že internet už viac nie je vašim pánom, ale sluhom.