Kolenný kĺb je najviac zaťažovaný kĺb v ľudskom tele. Preto sa bolesť kolena vyskytuje až u 50% populácie. Kolenný kĺb zaťažujeme dennodenne a pri jeho bolestiach sa aj tá najjednoduchšia činnosť zdá náročná a bolestivá. Bolesť kolena je pritom spôsobená poškodením kostnej štruktúry kolena alebo opotrebovaním chrupavky. Svaly okolo kolena sa však dajú vhodnými cvikmi posilniť a bolesti sa nemusia objavovať až tak často. Aj vás zaujíma ako sa dajú nepríjemné bolesti zmierniť? Vyskúšajte pár alternatívnych spôsobov a možno úľava príde skôr ako by ste čakali.

koleno
 

Ako sa prejavuje bolesť kolena?

 
Bolesť kolena sa zvykne u človeka objaviť vo viacerých formách. Niekoho potrápi tupá alebo ostrá bolesť kĺbov, ďalšou možnosťou je, že koleno môže neprirodzene opuchnúť kvôli zápalu kĺbu alebo dôjde k stuhnutosti a zníženej pohyblivosti kolien. Bolesti či už kolena alebo kĺbov sú zapríčinené rôznymi poraneniami pri rekreačných alebo športových aktivitách, starnutím alebo chorobami akými sú napríklad artritída, osteoporóza alebo artróza.

bolest kolene
 

Alternatívne spôsoby liečenia bolesti kolena

 
Spôsobov na zmiernenie bolesti kolien a kĺbov nájdete na internete hneď niekoľko. Podľa môjho názoru sú najlepším liekom prírodné liečivá. Príroda je veľmi silná a kto vie správne využívať jej bohatstvo dožije sa úctyhodného veku. Prírodné liečivá sa tiež používajú aj na ošetrenie rán, v kozmetike a pri rôznych chorobách. Na zmiernenie bolesti kolena teda môžete použiť napríklad:
 

  • Kokosový olej – tomuto oleju sa hovorí aj tzv. „super potravina“. Kokosový olej má všestranné využitie a vďaka jeho vysoko protizápalovým účinkom sa hodí aj proti bolesti kolena.
  • Kajanské korenie– je v kombinácii s olivovým alebo jablčným olejom hotový zázrak. Kajanské korenie totiž vynikajúco zahrieva bolestivé miesto, ktoré upokojí. Vďaka obsahu kapsaicínu dokáže aj znížiť opuch.
  • Citróny– sú bohaté na kyselinu citrónovú, ktorá statočne bojuje so vznikom artritídy. Preto sa citróny používajú na zmiernenie a prevenciu proti bolesti kolena.
  • Jablčný ocot– je v kombinácii s vodou alebo olivovým olejom ako stvorený na zmiernenie bolesti, vďaka zásaditým vlastnostiam octu. Jablčný ocot dokonale premastí kĺby, vďaka čomu sa zvýši pohyblivosť kolien a následne rozpustí škodlivé toxíny v kolene.

 
Z uvedených ingrediencií sa intuitívne vytvorí mastička, ktorou treba minimálne dva krát denne potierať bolestivé miesto. Ak však tieto spôsoby liečby kolena nezaberú, tak bolesť netreba podceňovať, ale je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Najlepším spôsobom ako sa však bolesti vyhnúť je prevencia a to vhodnou stravou, primeranou fyzickou záťažou a dostatočným odpočinkom. Na internetovej stránke www.hovormeoklboch.sk nájdete mnoho užitočných článkov, ktoré vám v tejto oblasti poradia.