Autá premiestni pod zem


Počas státia v jednej zápche v Los Angeles Elon Musk napísal na Twitter: „Z tejto zápchy sa môžem zblázniť. Musím postaviť raziaci stroj a vybudovať tunel.“ Keby sa nejednalo o Muska, mohli by sme sa zasmiať. Keď už postavil znovupoužiteľnú vesmírnu raketu, nezvládol by raziaci stroj?
Zvládol! Neprešla dlhá doba od statusu na Twitteri, kým založil spoločnosť Boring Company – vŕtaciu spoločnosť. Kým čítate tento článok, v podzemí L.A. vďaka raziacemu prístroju, ktorý dokáže vyhĺbiť jeden a pol kilometra za týždeň vzniká prvý tunel.

zácpa

Ako si to Musk predstavuje:

Pri krajnici vozovky sa budú nachádzať špeciálne parkovacie miesta pripomínajúce sane, kde vodič svoje vozidlo zastaví a vypne motor.
Kým ostatní účastníci dopravnej zápchy stoja a čakajú, vodiča zaparkovaného auta začnú sane spúšťať pod zem.
“Sane“ sú súčasťou výťahu, ktorý premiestni auto do podzemia. Cez výťahovú šachtu sa auto dostane do tunela, pričom sa stále nachádza v saniach, ktoré sa uložia v tuneli v požadovanom smere jazdy. Vodič oddychuje, zatiaľ čo všetko riadi  počítač.

Pohon saní je zabezpečený pomocou elektrického napájania zabudovaného v podlahe. Tieto sane vedú auto k cieľu rýchlosťou až 200 km/h. Prvé testy saní už úspešne prebehli.
Keď sa auto nachádza v cieli, podobne ako sa dostalo do tunela z neho aj vyjde. Sane ho vynesú naspäť na cestu a vodič, ktorý sa úspešne vyhol zápche pokračuje vo svojej ceste ďalej po pozemných komunikáciách.

tunel

O Muskovi je známe, že má šialené nápady, ale aj to, že mu väčšinou výjdu. Nevieme však povedať kedy tento projekt bude ukončený a autá začnú reálne využívať podzemný tunel, no musí sa uznať, že tento nápad je revolučný. Pravdepodobne budú tieto tuneli určené výhradne pre majiteľov vozidiel Tesla. Ak teda plánujete nové bývanie v Los Angeles, zvážte aj kúpu nového vozidla.