Automobilka, ktorú v Anglicku nechceli pravdepodobne príde do Nitry

Okolo tisíc pracovných miest má byť nadobro zrušených, závody odsťahované pre viacero nedorozumení a kvôli ekonomickému plánu, ktorý nevyhovuje ani jednej strane. To je aktuálna situácia v Anglicku s automobilkou Jaguar Land Rover. Anglické mestá Solihull a Castle Bromwich si s danými závodmi nepadli do oka, nevedie nájsť kompromis ani rozumné riešenie, majiteľ automobilky tak rázne pohrozil zrušením svojich prevádzok a ich premiestnením do iného štátu, respektíve do iného mesta. A možno ste nečakali, že podľa reálne vyzerajúcich predpokladov má ísť práve o Slovensko a tým mestom má byť Nitra.

konstrukce

Možno váš to prekvapilo a niekoho zasa možno nie. Predsa už roky nie je žiadnym tajomstvom, že práve Slovensko je drahokamom v oku mnohých investorov či vlastníkov automobiliek, ktorí tu vidia výrazne nižšie náklady (predovšetkým vo výške platu) a ochotu, či skôr odkázanosť ľudí pracovať pri maximálnom nasadení. Na jednej strane vzniká určitý ekonomický pilier, na druhej strane vieme, že náš štát na podobné morálne zábrany nehľadí už roky, vlastne uvíta každého, pre koho bude ten s prepáčením sprostý Slovák pracovať 12 hodín denne  za polovicu menší plat a znesie i nejaký ten zlý prístup. Ale ktovie. Dúfajme, že s automobilkou Jaguar Land Rover to bude o niečo pozitívnejšie.

pila

Pravdepodobne však opäť pôjde o budovanie ekonomického systému našej krajiny štýlom, kedy jeden rok zmizne určité percento nezamestnaných, no na druhý rok sa rovnaké percento opäť vráti na úrad, nakoľko v podobných závodoch ľudia zvyčajne vydržia pracovať možno 2 roky. Ak by k nám exportovalo viac podnikov, ale s iným zameraním a konečne aj s inou pracovnou náplňou, úprimne by ma to prekvapilo a zároveň potešilo. Ale fakt, že k nám prichádza takmer vyhostená automobilka, ktorú tamojšia vláda a tamojšie mestá odmietli, ten fakt ma už vôbec neprekvapuje, my tu totiž podobné podniky zbierame už roky a v tomto smere je náš štát jedným z tých najviac apatickejších, pokiaľ ide o budovanie morálnych hodnôt a šťastnejšieho života pre  ďalšie generácie svojich občanov.