Eurozóna rastie rýchlejšie ako Spojené kráľovstvo


Rast v 19-člennej jednotnej mene dosiahol 2,5% medziročne. Eurozóna sa však stále zlepšuje viac ako britská ekonomika, ktorá v rovnakom štvrťroku vzrástla len o 0,1%.

velká británie

„Bolo to piate zo siedmich za sebou idúcich štvrťrokov, keď eurozóna rástla po referende o brexite rýchlejšie ako Spojené kráľovstvo,“ povedal Barret Kupelian, senior, ekonóm z spoločnosti PricewaterhouseCoopers.
„To naznačuje, že Spojené kráľovstvo nebolo schopné plne využiť výhody rastu globálnej ekonomickej aktivity, na rozdiel od iných veľkých ekonomík, ako je eurozóna a USA.“
Najnovšie údaje o HDP ukázali, že Spojené kráľovstvo bolo najpomalšie rastúcou ekonomikou v porovnaní s USA a eurozónou počas štyroch po sebe nasledujúcich štvrťrokov.

Stavebníctvo sa zlepšuje
Posledné údaje z indexu HS Markit / CIPS UK Construction Managers „Purchasing Managers“ Index (PMI) však ukázali, že stavebníctvo Spojeného kráľovstva sa odrazilo od zlého začiatku do roka.
Stavebníctvo sa v apríli opäť zvýšilo na 52,5 v porovnaní s 47 v marci, keď sa stavba znížila pre nepriaznivé počasie.
Akýkoľvek údaj nad 50 znamená expanziu, zatiaľ čo čokoľvek menej ako 50 znamená kontrakciu.
Napriek tomu analytici zostávajú opatrní v súvislosti s rastom domáceho priemyslu.

EY Item Club uviedol, že zlepšenie v aprílových stavebných číslach bolo veľmi nepravdepodobné, že by zmiernilo rastúce obavy Anglickej banky pre celú ekonomikou.

rexit

Zdá sa, že zvýšenie úrokových sadzieb na schôdzi Výboru pre menovú politiku Bank of England v máji „stále vyzerá nepravdepodobne“.
Odborníci v Eurozóne sa stále sťažujú na niektoré nedokončené kauzy, ktoré ostali zamlčané novými. Stále je pozoruhodné, že EÚ neprijala spoločnosť VW na súd v súvislosti s dieselovým škandálom. Rovnako sa často spomína vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, ktorá vyvolala obrovský strach o identitu médií.