Uplynulo 25 rokov od rozdelenia Československa a Slovensko sa ekonomicky výrazne priblížilo Českej republike. Predpokladá sa, že výkon slovenskej ekonomiky v prepočte na obyvateľa by  mal predstihnúť vývoj v Českej republike. V oboch krajinách sa zmiernili platové rozdiely, vyrovnáva sa životná úroveň, zvyšujú sa výdavky v domácnostiach, ľudia nakupujú, rekonštruujú a viacej cestujú. Česká republika je však na rozdiel od Slovenska viacej euroskeptická.
Ešte v roku 1995 dosahoval v Česku hrubý domáci produkt na obyvateľa 76% priemeru Európskej únie, ale na Slovensku to bolo len 48%. Aktuálne sa vzájomný pomer zmenšil na úroveň 89% oproti 77% v prospech Českej republiky. Očakáva sa, že výkon slovenskej ekonomiky by mal predstihnúť úroveň v Českej republike pravdepodobne už v roku 2020.

stroj

Slovenská ekonomika bude v najbližších rokoch rásť rýchlejšie ako česká. Hore ju potiahnu hlavne investície spojené s prichádzajúcou automobilkou Jaguar Land Rover. Na druhej strane naši západní susedia majú výrazne nižšiu nezamestnanosť. Pre porovnanie nezamestnanosť v SR bola v januári 2018 5,88%, v ČR iba 2,9%. Priemerná hrubá mzda na Slovensku prekročila hranicu 1 000 eur, v ČR je to 31 646 Kč.

stavebnictív

V ďalších dvoch rokoch Brusel odhaduje rast slovenského hospodárstva o 3,8 až 4 percentá, zatiaľ čo Česká republika má rásť v rokoch 2018 a 2019 pomalším tempom 3 až 2,9 percenta.

jaguar

Česká republika zostáva naďalej bez eura, čím sa vzďaľuje vstupu do formujúceho sa jadra EÚ. Súčasný slovenský kabinet je naopak naklonený väčšej európskej integrácii. Prijatie spoločnej európskej meny môže byť do budúcna hlavným tromfom slovenského rastu. V Európskej únii totiž silnejú hlasy, ktoré odmietajú po roku 2020 vyplácať dotácie z európskych fondov štátom nachádzajúcim sa mimo vznikajúce jadro. Podľa ekonómov pritom práve euro prispelo k výraznejšiemu rastu Slovenska.