Čína volá o pomoc, Apple je zlý pán!


Čínski pracovníci kričia o pomoc! Komerčný gigant Apple ich ukážkovo vykorisťuje! Čo tam po nejakom človeku? Trh je dôležitý, kapitál a zisk.
Jasné, že hlavne pre predajcu. Postaví si svoj závod v cudzej zemi, ľudia preňho desať hodín pravidelne pracujú a zarába na tom predovšetkým „výrobca“, teda firma, ktorej sú nejakí občania tej krajiny ukradnutí a ukradnutá im je i krajina celkovo, v ktorej sa výrobňa nachádza. Čo sa týka Číny a jej závodov, tam je to biedne i zárobkovo.

hranice

To je teda ukážka zmysluplného systému. Predali mozog a hrdosť, rovnako tak aj slobodu nevinných ľudí.  Za peniaze rozpredajú celú svoju zem, inak to však nie je ani u nás. U nás je to v podstate podobné, možno máme vyšší plat, avšak v každom závode nie. V niektorých prípadoch ani nemusíme chodiť do Číny.
Rovnako sa rozpredáva aj náš štát a už sme v štádiu, kedy ani neexistuje cesta späť. Sme životne odkázaní na predávanie našej krajiny. Čo to je prostitúka?!
Márne boli snahy našich dedov, márne bojovali za Slovensko a nejakú slobodu.
Avšak Čína je na tom možno ešte bledšie. Svet už tuší o praktikách, ako sa tam tovar vyrába. A za ten plat si mnohí Číňania kúpia akurát skromné jedlo, skromné oblečenie a poplatok za skromný byt.

řešení

Všetko sa dnes robí pre bohatý a slobodný trh. A trh sa robí pre a vďaka človeku. Lenže veľa ľudí kvôli takému trhu trpí a nemá čas na rodinu, v podstate skoro na nič, strácajú psychické i telesné zdravie, umierajú v päťdesiatke.

 Takže trh sa vraj tvorí pre ľudí a tým ničí ľudí. Stále v tom nenachádzam správnosť. Ale som naivný, ak ju chcem vôbec nájsť. Peniaze vládnu, kapitál bohatých investorov. Človek je na to, aby vyrábal a následne na trhu míňal svoje peniaze, ktoré zarobil. To je celá romantická podstata dnešnej bohatej doby. Zaužívaný systém. Vybočiť nie je ľahké. Človeka to môže stáť istoty a strechu nad hlavou. Môže mať názory a predstavy, no je k smiechu, nikoho nezaujíma. Peniaze sú viac než ľudský názor.

Avšak konkrétne sa chcem zamerať na túto „novinku“, giganta Apple a znepokujujúcu informáciu, ktorá hlási o zistení neprijateľných podmienok pre pracovníkov v Číne, ktorí pracujú pre tohto bohatého giganta. Síce nevravíme o deťoch, ale o mužoch, ktorí tam „melú“ z posledného. Verejne začali priznávať, ako im do rúk prestáva prúdiť krv, ako stoja 10 hodín denne na nohách a ak je koniec, nejdú ani domov, spia v hale, za stolom.

mrakodrap

Apple by tak mal mať určité nepríjemnosti a to vďaka organizácii China Labor Watch, ktorá tieto podmienky zistila a zamestnanci sa jej začali konečne zdôverovať. Myslím si, že podobné organizácie by sa mali dostať k slovu aj v iných štátoch, myslím tým aj u nás a samozrejme i v iných krajinách, kde sa podmienky nápadne približujú tým čínskym.