Nebojte sa minimalizmu

Minimalizmus je našou súčasťou bez toho, aby sme si to uvedomovali. Zoberme si napríklad zariaďovanie bytu- prevládol tu minimalizmus.

notebook

Kým prv boli byty husto prepchaté kadejakými kusmi nábytku- dnes siahame po strohých presne určených nábytkových kusoch, aby sme si nezapratali celú izbu. Nechávame si veľkorysý životný priestor pre seba a svoju rodinu. Áno – je to zaiste jeden z dôvodov, ale celkom určite to nie je dôvod jediný. Ďalším dôvodom je potreba upratovania a udržiavania v poriadku všetkých tých skríň, políc, regálov. Žijeme dobu, keď na to nemáme a ani nechceme mať čas. Veď len koľko času zabralo voľakedy upratovanie skrine, či vitríny prepchatej krásnym- ale veľmi málo používaným kryštálom. Áno aj ja mám pár takýchto kúskov z nostalgie po babičke. Neviem si ale predstaviť- mať toho veľa. To by bolo umývania!

Aj nádoby, ktoré kupujeme majú minimálnu aspoň výzdobu. Preferuje sa čisté sklo. Klasický porcelán by sme asi len tak do umývačky riadu nešupli. A tak ho vyberáme iba príležitostne.

Aj stôl pri ktorom sa stretávame pri raňajkách, obedoch, pri večeri- alebo len tak pri šálke kávy je už prestretý minimálne. Máme drobné podložky, či prestierania – upustili sme v bežnom každodennom živote od obrusov. Kto by ich pral, žehlil? A tak ich opäť v dôsledku nášho minimalizmu vyberáme iba v čase sviatkov a veľkých rodinných udalostí, čiže.
Na podlahách už dávno nemáme koberce. Čistá drevená, laminátová alebo dlaždicová podlaha kraľuje u nás doma. Nikto nebude so mnou polemizovať, keď poviem,že je to tak lepšie- oveľa ľahšie a rýchlejšie sa upratuje.
Hlavné ale je, že je to aj zdravšie. Koľko prachu a roztočov sa držalo predsa v kobercoch.

počítač

Horšie je, že minimalizmus zasahuje aj do nášho písomného,či slovného prejavu. Skratky, ktoré požívame na internete ovládli náš prejav. Ešte horšie je, keď sa rozprávame normálne čoraz menej. Iba „chatujeme“ na internete. Prestávame sa stretávať s blízkymi, vidíme sa len cez obrazovku. Nedovoľme, aby do medziľudských vzťahov zasiahol minimalizmus, vítajme ho tam, kde je osožný a zásadne odmietajme tam, kde nás ochudobňuje.