Čo je na philates také čarovné? Určite ste sa i Vy stretli s týmto názvom, no veľa z Vás si asi doteraz myslelo, že ide o nejaké exotické jedlo. Nie – nie je to jedlo, je to cvičenie – často odporúčané lekármi ako ideálna rehabilitačná pomoc pri poúrazových stavoch. Čo je ale jej tajomstvom?

joga
 
Philates nezaťažuje kĺby ako iné športy
 
Áno – philates je naozaj ideálna pre ľudí, čo majú problémy s kĺbmi alebo s platničkami. Je to mimo iné pre to, že je to veľmi citlivé cvičenie, ktorého cviky pozostávajú z pohybov, ktoré sú plynulé a nepozostávajú zo švihových alebo záťažových cvikov. No nedajte sa zmýliť. Toto cvičenie je zaberákom aj pre vrcholových športovcov! Sú to možno cviky pomalé, no určite podporujú hlavné skupiny svalov, spevňujú však aj svaly prídavné, ako aj šľachy a úpony. Vďaka tomuto všetkému napomáha stabilizovať chrbticu, svalstvo okolo poranených miest spevní a tým napomáha k regenerácii a rehabilitácii poškodených miest.
 
cvičení

Philates môžu robiť ľudia všetkých vekových kategórii. Cieľová skupina nie je tak malá, ako u ostatných športov. S bojovými umeniami, alebo napríklad s futbalom, nemôžu začať seniori – mohli by si vážne ublížiť. Na philates je úžasné to, že ho môžete začať cvičiť v hocijakom veku – cviky sú odstupňované podľa náročnosti a okrem toho každý jeden cvik má ľahšiu variantu, s ktorou začínajú začiatočníci prv, ako prejdú k samotnému cviku.
 
Cvičí sa philates inak, ako pri iných cvičeniach?
 
Najzákladnejšou alfou a omegou philates je dýchanie a vnútorná sila. Čo to vlastne je? Vnútorná sila nie je akási magická jogistická mantra, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nie je to nič iné len to, že pri cviku musíte naozaj silno pritiahnuť pupok ku chrbtici a ďalej ešte vyššie – do hrudného koša. Ak ste takto spevnený, musíte k tomu prispôsobiť aj dýchania. Nedýchate smerom do brucha ale dýchanie prebieha len v hornej časti hrudníka – lebo brucho sa nesmie hýbať – je stiahnuté a spevnené. Tým pádom si spevňujete celú dolnú časť chrbtice – len po tejto príprave môžete začať so samotným cvičením – no brucho je po celý čas spevnené!

posilování
 
Samotných cvikov je niekoľko – treba si kúpiť príslušnú literatúru s obrazovou prílohou. No je zaručené, že ak cviky robíte správne, bolesti chrbta zmiznú. Rozvíjajte teda svoju vnútornú silu a určite si philates zamilujete!