8 faktov o mačkách

O mačkách môžeme povedať, že sú to múdre, elegantné tvory, ktoré Boh navyše obdaril prefíkanosťou. Čo všetko im nadelila matička príroda? Pozrime sa spolu na najlepších osem faktov, ktoré ste o mačkách zaručene nevedeli!

  1. Rýchlosť

Mačací bratranec gepard je najrýchlejším šprintérom na zemeguli. Ale ani domáce mačky sa nedali zahanbiť, na krátke vzdialenosti sú rýchlejšie ako psi. Keď však ide o dlhšie trasy, karta sa obracia.koťátko.jpg

  1. Podobnosť so žirafou

Mám pre vás ťažkú neobvyklú kvízovú otázku. Čo majú spoločné žirafa, mačka a ťava? Je to mimochodný nohosled pri chôdzi. Praxi to znamená, že pohybujú naraz oboma končatinami na jednej strane tela. Vedci tento fakt vysvetľujú tak, že na dlhé vzdialenosti šetrí energiu, ktorá musí byť vynaložená na kráčanie.

  1. Prečo sa mačky panicky boja vody?

Nie je pravda dedinská povedačka, že by mačky nevedeli plávať. V skutočnosti sa väčšina mačiek vyhýba vode pretože sa v nej rýchlo vyčerpajú a oni ako správni plavci nechcú preceniť svoje sily.

  1. Hospodárenie s vodou

Obličky sú sami o sebe fascinujúci orgán. Vedeli ste, že mačacie telo dokáže zadržiavať vodu tak efektívne, že cica prakticky nepotrebuje piť? Voda obsiahnutá v potrave jej väčšinou stačí na bežnú prevádzku. Nepočítame letné obdobia s horúcimi teplotami.kočka.jpg

  1. Mačka alebo ľadový medveď?

Ak by sme porovnali dobu spánku jednotlivých zvierat tak mačky rozhodne povedú tabuľku. Ich šlofíky môžu trvať 12-16 hodín!

  1. Zmysel naviac

Na tvrdom podnebí mačiek sa nachádza tzv. „Jacobsonov orgán“. Mačky ho používajú na rozpoznanie feromónov iných mačiek.

  1. Škodca

Kým u nás si cielene kupujeme mačky na ničenie hlodavcov, v zahraničí sú kvôli nim niektoré druhy na pokraji vyhynutia.

  1. Pády

Áno, naozaj je pravdou, že mačka vždy dopadne na štyri nohy. Ide o reflex a súvisí s enormným citom pre rovnováhu, ktorý je typický pre celý živočíšny druh.