Hula hoop je obruč, ktorú si môžete otáčať okolo pása, krku alebo končatín. Modernú obruč hula hoop vymyslel Arthur K. Melin a Richard Knerr, ale ľudia po celom svete sa hrali s obručami, točili ich a hádzali počas celej histórie. Tradičné materiály boli vŕba, ratan, vinič, hrubá tráva, dnes sa vyrábajú najmä z plastu.
 
Pôvod
Pôvodní Američania používali tanec s obručami ako spôsob vyrozprávania príbehov a bájí, v ktorom sa používalo 1 až 30 obručí a ďalších rekvizít. Tieto vytvárali rôzne tvary, ktoré reprezentovali zvieratá, symboly a príbehové prvky. Tanec spravidla vykonáva sólový tanečník s viacerými obručami. V 14. storočí lekári používali drevené a kovové kruhy na liečbu pacientov trpiacich bolesťami, poruchami chrbtice, dokonca aj srdcovými chorobami.
žena s kruhy
 
Moderná história
Hula hoop získala medzinárodnú popularitu koncom päťdesiatych rokov minulého storočia, kedy bola plastová verzia úspešne uvedená na trh v firmou Wham-O toy. V roku 1957 vyrobili Richard Knerr a Arthur „Spud“ Melin, počínajúc myšlienkou austrálskych bambusových cvičebných obručí, plastové obruče s priemerom 1,06 metra. S reklamnými darmi a národným marketingom a maloobchodným predajom sa začalo v júli 1958. Za menej ako štyri mesiace sa predalo 25 miliónov plastových obručí a za dva roky dosiahli tržby viac ako 100 miliónov kusov. Spoločnosť Carlon Products Corporation bola jedným z prvých výrobcov hula hoopu. Obruč bola zaradená do Národnej siene slávy v The Strong v Rochesteri v New Yorku v roku 1999. Moderné cvičenie s obručami vytvorilo mnoho nových trikov. Stalo sa obľúbenou fitness aktivitou, kurzy sa vedú v mnohých mestách. Vznikol aj „fire hooping“, pri ktorom sa používa obruč s knôtmi na vonkajšej strane, sú napustené do horľaviny a zapálené. Predávajú sa aj skladacie obruče.
hula hop
 
Svetové rekordy
Najdlhší overený záznam o točení hula hoop drží Aaron Hibbs z Ohia, ktorý krútil obručou 74 hodín a 54 minút. Najviac obručí naraz točila „Úžasná Marawa“, bolo ich 160. Najväčšia používaná obruč mala 5,04 metra v priemere.