NETRADIČNÝ MAZNÁČIKOVIA

Mlok
Najčastejšie chovaným mlokom je Axolotl, čiže Ambystoma mexicanum. Je to podivne vyzerajúci obojživelník najčastejšie ružovej farby, ale existujú aj iné farebné variácie. Na takmer priesvitnom tele tohto podivného tvora vidno žilky i niektoré vnútornosti. Ma vysokú schopnosť regenerácie, po strate končatiny alebo časti plutvy ich dokáže obnoviť do niekoľkých týždňov. Kameň úrazu jeho chovu je potrava. Vyžaduje si živú potravu ako sú rôzne červy, vodný hmyz alebo aj malé rybky. Potrava môže byť aj mrazená alebo, čo je zvláštnosťou tohto mloka, po prísune špeciálne upravenej stravy sa môže zmeniť zo živočícha závislého od vodného prostredia na viac suchozemskú formu.

ryba

Kŕmiť sa musí pravidelne, najlepšie dva krát denne. Axolotl sa môže chovať v obyčajnom akváriu spolu s rybičkami. Je dobré, hlavne ak jeho spoločníci sú dravšie druhy rýb, ak mu poskytneme v akváriu možnosť úkrytu, napríklad vo forme malej jaskynky alebo črepníka. Treba však dávať pozor na chlór z pitnej vody, keďže je pre nich veľmi škodlivý. Pri dodržaní týchto zásad môže tento zaujímavý živočích dožiť v zajatí aj 20 – 25 rokov.

Tarantula
Ak však chcete chovať živočícha, ktorý si nevyžaduje skoro žiadnu starostlivosť, kľudne si vyberte tarantulu. Budete potrebovať úplne obyčajné, nie veľmi veľké terárium s nejakou vhodnou skrýšou a tmavým kútom, misku s trochou vody a kŕmenie živým hmyzom alebo cvrčkami jeden až dva krát týždenne. Keďže sú jedovaté a u citlivých ľudí môžu spôsobiť anafylaktickú reakciu, zabezpečte terárium bezpečným krytom. Ale nebojte sa, príznaky pri uhryznutie tarantulou sa u väčšiny ľudí dajú prirovnať tým pri bodnutí včelou. Tiež si dávajte pozor, aby sa do vašej koži alebo oči nedostali chĺpky z brucha tohto chlpáča. Môžu spôsobiť lokálne podráždenie a bolesť.

pavouk

Celkovo sa vyhýbajte manipulácii s tarantulou, môže ujsť a schovať sa, prípadný pád môže mať pre ňu fatálne následky. Ak uvidíte ležať vašu tarantula na chrbte, nekŕmte ju. Pravdepodobne zhadzuje svoju vonkajšiu škrupinu tzv. exoskeleton a vtedy ocení zvýšenú vlhkosť v terárium. Bude trvať asi dva týždne, kým jej mäkké telo opätovne spevnie. Toto nenáročné osemnohé chlpaté stvorenie sa môže dožiť až 40 rokov, takže si dopredu rozmyslite, či ste pripravený na takýto dlhodobý vzťah.

Ak sa vám zdá chov mloka trochu komplikovaný a tarantula príliš nebezpečná, možno bude chov slimáka pre vás to práve orechové. Stačí vám k tomu menšie akvárium, sépiová kosť a zopár púpavových lístkov.