Zaočkovaní sme boli skoro všetci odvtedy ako sa to vo veľkom rozbehlo. Očkovanie sem, očkovanie tam. Nikto nepomyslel na to, či to náhodou nemá nejaké vedľajšie účinky. Všetci sa dávali húfne očkovať proti rôznym chorobám, pretože nikto predsa nechce byť chorý. Myslím, že ani jeden z vás.

choroba

„Zdravie je predpokladom všetkého.“Túto myšlienky vyriekol Miloš Kopecký, český herec, ktorý zomrel v roku 1996. A mal veľkú pravdu.
V minulosti sa ľudia nezamýšľali nad tým, či im náhodou očkovanie neublíži. Nebol dôvod o účinnosti očkovania pochybovať. Predsa, keď niekomu dáte liek na vyliečenie choroby s veľkou vďakou si ho od vás zoberie. Pretože vám dôveruje a tak isto dôverovali aj pokolenia pred nami doktorom, ktorí im pichali zázračné injekcie.

Mens sana in corpore sano“ – po latinsky V zdravom tele, zdravý duch.
Voči očkovaniu sa zdvihla vlna kritiky len nedávno. Bábätká sa majú očkovať voči rôznym nebezpečným chorobám v prvých pár mesiacoch ich života. Očkovanie funguje na tom princípe, že sa vám vpichne do tela daná choroba, ale oslabená samozrejme a vaše telo s ňou bojuje tým, že si na ňu vytvára protilátky. Tým sa vylieči a stáva sa odolným voči ďalšiemu nakazeniu danou chorobou. Väčšinou sa očkuje proti chorobám, ktoré nie je možné získať viac krát. Očkovanie zabráni vzniku ochorenia, ktoré môže ohroziť život človeka.

nástroje

V súvislosti s očkovaním sa vynára otázka, či je správne malé deti očkovať už v tak rannom veku. Pretože nie je možné, aby malé bábätko prišlo do styku s toľkými ochoreniami, voči ktorým ho očkujeme. Ich malé bezbranné tielka musia bojovať s toľkou hrôzou o akej sa im ani nechyrovalo. 

A to nehovorím ani o tom, že v Amerike vedci zistili, že istá látka z očkovacej vakcíny má priamy vplyv na zvýšený výskyt auto imunitných ochorení a autizmu, ktorý sa v posledných rokoch rozšíril tak povediac do extrémnych rozmerov.