Odhodlanie, pokus, zlyhanie. Aj vám je to všetko povedomé? Menšie telo, menšie problémy

To, že obezita patrí medzi najrozšírenejšie civilizačné choroby, je už dávno známe. Týka sa skoro každého, aj keď si možno myslíte, že práve vás nie. Príčiny nie sú žiadnym tajomstvom, väčšina dospelej populácie nedodržiava vyrovnaný príjem a výdaj energie. Podliehame zvodom sladkostí a smažených jedál, aj keď vieme, že nám neprospievajú. Nevedomky učíme takémuto správaniu aj vlastné deti, ktoré potom opakujú rovnaké chyby.

zelenina

Paradoxne sa jedlo stalo našim nepriateľom. Sprevádza nás často od rána až do večera, dopĺňa naše emócie. Radosť zajedáme rovnako ako smútok. Niektorí z nás sa jedlom zaoberajú od rána do večera, je to pre nich vrchol dňa. A potom sú tu ešte chvíle medzi tým, kedy si dávame niečo malého a dobrého. Sladkého, slaného, hlavne kalorického.

Kadiaľ vedie cesta späť? Následky sa samozrejme naprávajú horšie, dôležitejšia by mala byť prevencia. Nedopustiť, aby sme sa dopracovali do nadmerných veľkostí. Striedmosť znie možno ako rada zo stredoveku, ale funguje. Ak si nie ste istí, čo všetko robiť proti tomu, aby ste sa zaradili do väčšiny ohrozenej obezitou a následnými zdravotnými komplikáciami, pátrajte v odbornej literatúre alebo hoci aj na internete, ale využívajte kvalitné zdroje, kde nájdete komplexné rady, ktoré skutočne fungujú.

dieta

Mať ideálnu hmotnosť má totiž samé výhody. Postava, za ktorú sa nemusíte hanbiť a je radosť ju obliekať. Zdravie, ktoré neohrozujú stravovacie návyky, takže sa nemusíme zbytočne šetriť pri športovaní. Ušetríte si skrátka dosť veľa zbytočných starostí. A to za trochu nepohodlia pri kontrolovaní svojho energetického príjmu a výdaju predsa stojí.