Produkty od Apple pôsobia lákavo, zaujímavo, určujú smer, napredujú, poskytujú viac než spoľahlivý výkon, majú lákavý dizajn,… ale viem to iba z odborných recenzií, článkov, videí a reklám. A možno tak aj vy. Priznám sa, nikdy som produkty od Apple nevlastnil. A dôvod? No, dôvodom je v prvom rade ich cena a neskôr i fakt, že som s týmto tovarom a ani operačným systémom Mac OS či iOS nevyrastal a vychovala ma iná, cenovo o niečo prístupnejšia alternatíva, respektíve Windows a Android. Zrejme tak i polovicu alebo možno väčšinu z vás, ktorí žijete na Slovensku a boli ste vychovaní na naše pomery v "priemerných finančných podmienkach". Ceny výrobcu Apple sú však aj napriek tomu dlhé roky rovnako nekompromisné a aj napriek cenovo výhodnejšej konkurencii sa dnes táto firma topí v biliónových ziskoch.  Ako je to možné a prečo sú pre tieto produkty typické vysoké ceny, ktoré sa v žiadnom prípade nemenia? V tomto článku sa na to pozrieme.

telefon

Prečo sú jabĺčka drahé?
Názor, že by firma Apple potrebovala zarobiť z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov je vylúčený. Z pohľadu pravidelného finančného príjmu je v porovnaní s ostatnými súkromnými spoločnosťami jasným favoritom a vôbec prvou súkromnou spoločnosťou v USA dosahujúcou bilióny dolárov. Mať túto pozíciu na trhu je určite závideniahodné a pokiaľ by sa Apple rozhodol svoje ceny znížiť, tento svoj post by ohrozil a hodnota celej firmy by začala klesať. Nevraviac o tom, že udržanie tohto postu si pochopiteľne žiada i vyššie peňažné náklady a finančné záväzky.

Ak sa chce výrobca alebo poskytovať služieb udržať na vrchole, je viac než isté, že musí nasledovať najnovšie požiadavky. Z pohľadu Apple ide o držanie kroku zarovno s technológiou, či vlastne tieto kroky vytvárať a dokonca určovať ich smer. Výskum a neskôr výroba najnovšej technológie je z finančného hľadiska veľmi náročné a pokiaľ chce firma ponúkať najnovšie vychytávky, musí nimi predovšetkým disponovať. A to nie je zadarmo, respektíve ak chce poskytnúť to najlepšie, musí zainvestovať.

počítač

  • Myslím si teda, že zo strany Apple to už nie je o rýchlych ziskoch, ale o dosahovaní najvyšších cieľov. Zmeny v cenách sa tak pravdepodobne nedočkáme, nakoľko by narušili zaužívaný a predovšetkým efektívny plán.