Šetrite si oči, máte ich len dve

Naše oči dostávajú zabrať počas celého dňa, v podstate bez prestávky. Tej sa im dostane len v noci, ak teda nezvyknete pravidelne ponocovať. K tomu, či si ich kazíte, prispieva zásadne osvetlenie, ktoré používate doma, no i to, ktoré sa vyskytuje vo vašej práci. Aké by malo byť, aby vaše oči dostali aspoň trošku odpočinku?Žena s modrými očami si drží sveter pred tvárou.jpg

Využívajte moderné technológie
Prvú vec, ktorú by ste si mali zapamätať je, že moderné technológie, ktoré sú využívané pri osvetlení, sú pre váš zrak nepochybne a bez debaty omnoho lepšie. Pýtate sa prečo je to tak? LED osvetlenie, o ktorom v tomto prípade hovoríme, svieti omnoho stálejšie a aj samotné svetlo je pre náš zrak zdravšie. Ak si teda osvetľujete svoj pracovný stôl alebo miesto, kde zvyknete po večeroch čítať knihu, či časopis, využite s určitosťou LED žiarovky.

Svetlo aj cez deň
Ak pracujete napríklad pri stole, ktorý máte položený priamo pod oknom, možno cez deň nevyužívate lampu, teda umelé osvetlenie. To by ste však mali. Denné svetlo je síce pre naše oči najprirodzenejšie a tým pádom aj najzdravšie, no zároveň nie je úplne dokonalé. Rozhodujúci je uhol, ktorým dopadá na miesta, na ktoré sa pozeráte a svoju rolu zohrávajú aj tiene. Správne umiestnená lampa nad stolom, je teda istota, že si svoje oči nebudete zbytočne ničiť.

Pozor na počítače a televíziu
Mnohí ľudia zvyknú pracovať na počítači v tme alebo pri zhasnutom svetle pozerať televíziu. Ani jeden prípad nie je pre vaše oči ideálny. Za notebookom, počítačom, tabletom alebo televíziou, by ste mali mať vždy umiestnenú lampu, ktorá monitor prirodzene podsvieti, čím bude šetriť výš zrak.Skrútená žiarovka s fialovým svetlom.jpg

Ponocovanie a nočná práca
Ak zvyknete pracovať prevažne v noci, na svetlo by ste sa mali zamerať dvojnásobne. V prvom rade by nemalo obsahovať modré spektrum, pretože to narúša spánok a zároveň aj vašu pozornosť. Okrem hlavného osvetlenia si vždy zaobstarajte aj menšiu lampu, ktoré bude svietiť priamo na to, s čím v noci pracujete.